Bulut Teknolojileri

Bulut teknolojileri, bilgi işleme yetkinliklerini internet üzerinden hizmet şeklinde sunarak şirketlere kaynak ve maliyet avantajı sağlamaktadır.

Bilgi teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte artan veri hacimleri, beraberinde farklı BT (Bilişim Teknolojileri)mimarilerini, sanallaştırma ve SaaS (Software as a Service) gibi çözümleri de getirmiştir. İnternet kullanımındaki artışın da etkisiyle mevcut donanım sistemleri ve yazılımların bu yükü kaldırması zorlaşmıştır. Bu ihtiyaçla birlikte, Bulut Bilişim kavramı ortaya çıkmıştır.

Bulut Bilişim sayesinde kullanıcılar, işletme için gerekli uygulamaları tesis içindeki bilgisayarlarda ya da veri merkezlerinde tutmak yerine, servis sağlayıcıdaki bilgisayarlar aracılığıyla internet üzerinden istedikleri anda kullanabilmektedir. Böylece daha ekonomik, esnek ve hızlı veri yönetimi elde edilmektedir. Bulut Bilişim, donanım ve BT altyapı yönetimi odaklı IaaS (Infrastructure as a Service), geliştirmelerin yapılacağı araçları sunan PaaS (Platform as a Service) ve sunucular üzerindeki yazılımların kullanılmasını sağlayan SaaS (Software as a Service) şeklinde üç modeli kapsamaktadır.

Büyük altyapı yatırımlarına ihtiyaç kalmadan kapsamlı BT hizmetleri almayı sağlayan Bulut Bilişim, işletmelerin tüm BT hizmetlerini servis sağlayıcıların yönetimine emanet ederek kendi iş alanlarına odaklanmalarına yardımcı olmaktadır. Bulut Bilişim’de güvenlik konusu halihazırda tartışılmakla birlikte, Endüstri 4.0 da dahil olmak üzere yeni bakış açılarıyla Yıldızgen tarafından üretilen seçenekler bu konuda da işletmelerin ve kamu kuruluşlarının sorunlarına çözüm olmaktadır.

Öte yandan, Endüstri 4.0 da Bulut Bilişim’den faydalanmaktadır. Bu uygulamanın doğasında var olan geniş depolama alanları, gelişmiş hesaplama gücü gibi özellikler, endüstriyel üretimde çok önemli bir varlık olan verilerin toplanması, analizi ve saklanması açısından büyük bir olanak sunmaktadır. Akıllı cihazlar arasındaki iletişimin de devreye girmesiyle, Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti ve Bulut Bilişim bir arada çalışarak endüstride yeni bir çığır açmaktadır.